Starostlivosť o práčku

Počas mojej dlhej 35-ročnej praxe som sa stretol s mnohými prípadmi, kedy bola dôvodom na opravu iba nesprávna strarostlivosť o práčku. Preto som sa rozhodol ponúknuť krátke tipy na jej bežnú strastlivosť, ktoré pomôžu predchádzať mnohým problémom počas používania.

Čistenie filtra a tesnenia

Keď Vám práčka zrazu prestane žmýkať alebo nevypúšťa vodu nemusí vždy ísť o mechanickú závadu, často je dôvodom práve zanesený filter. Počas prania sa na filtri usadzujú rôzne nečistoty ako zvyšky tkanín z oblečenia a tuky, preto je potrebné filter pravidelne čistiť, približne každého polroka. Filter sa zvyčajne nachádza v dolnej časti pračky, treba ho vybrať a dôkladne odstrániť všetky nečistoty. To isté sa týka aj tesnenia.

Opatrenia proti plesniam

Ak sa Vám zdá, že z práčky vanie nepríjemný zápach tak budú dôvodom pravdepodobne plesne. Často sa stáva, že ľudia si myslia, že je na vine prací prášok alebo iný prací prostriedok na pranie ale chyba sa stane obvykle inde. Aby ste zamedzili vzniku plesní je potrebné raz do roka používať špeciálny prípravok na odstránenie nečistôt určený pre práčky.

Pranie na 90°C

Ľudia najčastejšie perú na nížších teplotách ako na 40°C, či už kvôli šetreniu tkanín alebo energie. Takéto pranie ale práčke neprospieva, lebo pri takejto nízkej teplote sa tuky nerozpúšťajú ale usadzujú a tým pádom aj zanášajú práčku. Preto je potrebné aspoň raz mesačne oprať na 90°C aby sa tieto tuky rozpustili a odplavili.

Image